Termine 2006 Esperanto-grupo Hameln "La Ratkaptista Bando"

126 Jahre Esperanto - mehr als eine Sprache
26 Jahre " Ratkaptista Bando"

Kontaktadresse/kontaktadreso: Esperanto-Gruppe Hameln "La Ratkaptista Bando", Heinz W. Sprick, Schmiedeecke 2, 31840 Hessisch Oldendorf, Tel: 0162/7536396 + 05152/3425, Email: hameln@FORIGUesperanto.de (bitte FORIGU entfernen, bonvolu forigi FORIGU

La Ratkaptista Bando: Wer wir sind, was wir machen, unsere Satzung - Kiu ni estas, kion ni faras, nia statuto Esperanto: Fragen und Antworten zur Internationalen Plansprache Esperanto (en la germana)
Unser aktuelles Programm - Nia aktuala programo: Kommen Sie einfach  vorbei. - Venu simple. 2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005   2004   2003 Fotos - fotoj: Unsere Gäste und Aktivitäten - Niaj gastoj kaj aktivecoj 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005   2004   2003  2002  2001  2000  1999  1991  1990   1989   1988
Treffen und Kurse- renkontiĝoj kaj kursoj: Hier ist was los - Ĉi tie multe okazas Regiono Hameln-Pyrmont Interesaĵoj kaj vidindaĵoj en nia regiono (in Esperanto)
Ratkaptista Kuriero: unser Infoblatt - nia informilo Zeitungsartikel / gazetaj artikoloj Infos in der Lokalpresse - informoj en lokaj gazetoj La legendo pri la Ratkaptisto de Hameln (in Esperanto)
Geschichte-historio: Wie alles begannn- kiel ĉio komenciĝis Partnerstädte - ĝemelaj urboj: Hier suchen wir Esperanto-Sprecher - Ĉi tie ni serĉas Esperantistojn

2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  Termine 2006  2005  2004  2003
kursiv = Veranstaltung nicht durch die Ratkaptista Bando organisiert, aber mindestens 1 Gruppenmitglied nimmt daran teil - kursive = aranĝo ne organizita de la Ratkaptista Bando, sed minimume 1 klubano partoprenas ĝin

 Tag/ tago Uhrzeit/ horo Ort/ loko was findet statt? kio okazas?

dienstags/ marde
19.00 "Sumpfblume" Esperanto-Kurs für Anfänger, nach Bedarf  Esperanto-kurso por komencantoj, laŭ bezono 

27.12. - 03.01. ... Trier 32. IF Internationales Festival http://www.internacia-festivalo.de 32-a IF Internacia Festivalo http://www.internacia-festivalo.de
Montag/ lundo 09.01. 19.00 "Sumpfe" Arno berichtet vom IF Internacia Festivalo in Trier; Erlebnisse an Weihnachten und Silvester; Neujahrsgrüße aus verschiedenen Ländern; Bericht vom 2-a Rata Rendevuo in "La Ondo de Esperanto" gelesen; Planungen für 2006; Spiel: "Niagara"; Arno raportas pri la IF Internacia Festivalo en Trier; travivaĵoj dum kristnasko kaj silvestro; novjaraj salutoj el diversaj landoj; artikolo pri la 2-a Rata Rendevuo en "La Ondo de Esperanto" legita; planoj por 2006; ludo: "Niagaro";
Montag/ lundo 23.01. 19.00 "Sumpfe" Übung Körperteile;  ekzerco korpopartoj;
Dienstag/ mardo 07.02. 19.00 "Sumpfe" nur Kurs nur kurso
Dienstag/ mardo 21.02. 19.00 "Sumpfe" Jahreshauptversammlung: Begrüßung, Jahresbericht, Kassenbericht, Wahl eines Kassenprüfers, Planungen 2006: Artikel: "Fünf Arten, deinen Esp.-Klub zu aktivieren"; "Brainstorming" mittels Kartenabfrage: Hauptpunkte: Botanische Wanderung (auf dem BARO), Gartenfest, Pilzausstellung, ...; Verschiedenes: Emails: Anatolo, usw.; Gäste aus Brasilien?; Petition an die UN; Lesung des das Esperanto betreffenden Kapitels aus dem Buch "Populärmusik aus Vittula"; jarĉefkunveno: salutado, jara raporto, kasa raporto, elekto de unu kaskontrolanto, planoj en 2006: artikolo: "Kvin manieroj aktivigi vian Esp.-klubon"; "Pensojkolektado" per kartoj; ĉefpunktoj: Botanika migrado (dum la BARO), ĝardena festo, fungo-ekspozicio, ...; diversaĵoj: retpoŝtoj: Anatolo, ktp.; gastoj el Brazilo?; petskribo al la UN; legado de la Esperanto-koncerna ĉapitro el la libro "Populara muziko el Vitula";
Dienstag/ mardo 07.03. 19.00 "Sumpfe" Logik-Rätsel: "Wer hat das Zebra?"; erste Planung, Gäste aus Brasilien; Text: "Roboter-Tanzpartnerin" und Übung dazu; Spiel "Niagara"; logika enigmo: "Kiu havas la zebron?"; unuaj planado, gastoj el Brazilo; teksto: "Robota dancpartnerino" kaj ekzerco pri tio; ludo "Niagaro";
Dienstag/ mardo 21.03. 19.00 "Sumpfe" provisorische Programmplanung für das Wochenende mit den Gästen aus Brasilien; Übungen: Begrüßung, auf dem Bahnhof, beim Kaffeetrinken, Gespräche provizora planado de programo por la semajnfino kun la gastroj el Brazilo; ekzercoj: salutado, en la stacidomo, dum kafotrinkado, paroladoj
Freitag - Sonntag/ vendredo - dimanĉo 31.03. - 02.04. ... Hameln, Bad Pyrmont Gäste aus Brasilien: Paulo Nascentes und Maria Angela da Silva:
Programm:
Freitag: Kaffetrinken bei Lore, Fahrt auf den Klüt mit Spaziergang, abends bei Christiane, Plaudern und Singen, Interview mit der Journalistin Aline Lerch von Radio Aktiv www.radio-aktiv.de > Archiv >suche: Esperanto;
Samstag: ca. 10.30 Uhr Tourist-Info, Stadtrundgang, , Essen im "Pfannekuchen", Besteigung des Münsterturms, Besichtigung der Dunsthöhle in Bad Pyrmont, 19 Uhr Vortrag in der "Sumpfblume": "Esperanto in Brasilien" und "Homöopathie";
Sonntag: ruhiges Abschiednehmen; 
gastoj el Brazilo: Paulo Nascentes kaj Maria Angela da Silva:
programo:
vendredo: kafotrinkado ĉe Lore, veturado sur la Klüt-monton kun promenado, vespere ĉe Christiane, babilado kaj kantado, intervjuo kun la ĵurnalistino Aline Lerch de Radio Aktiv
www.radio-aktiv.de > arkivo > ser ĉu: Esperanto;
sabato: ĉ. je la 10-a 30 ĉe la turist-informejo, urbopromenado, manĝado en la "Pfannekuchen", ascendo de la Münster-preĝeja turo, rigardo de la haladza kaverno en Bad Pyrmont, je la 19-a prelego en la "Sumpfblume": "Esperanto en Brazilo" kaj "homeopatio";
dimanĉo: trankvila adiaŭado;
Dienstag/ mardo 04.04. 19.00 "Sumpfe" Esperanto-Kurs; Fotos und Plaudern über das Wochenende mit unseren Gästen aus Brasilien; Spiel: "samopiniuloj" (Leute mit gleicher Meinung);  Esperanto-kurso; fotoj kaj babilado pri la semajnfino kun niaj gastoj el Brazilo; ludo: "samopiniuloj";
10.-17.04. ... St. Andreasberg 22-a PSI Internationale Frühlingswoche 22-a PSI Printempa Semajno Internacia
Dienstag/ mardo 18.04. 19.00 "Sumpfe" Esperanto-Kurs: Ende des Lehrbuchs "Saluton -Esperanto aŭtodidakte"; Spiel: "samopiniuloj"; Film ansehen in der Sumpfblume: "Populärmusik aus Vittula" Esperanto-kurso: fino de la lernolibro "Saluton - Esperanto aŭtodidakte";  ludo "samopiniuloj"; rigardi filmon en la "Sumpfblume": "Populara muziko el Vitulo"
Dienstag/ mardo 02.05. 19.00 "Sumpfe" Lehrbuch "Saluton": Nachwort; Arno berichtet von der "Internationalen Frühlingswoche" PSI in St. Andreasberg; Spiel: "samopiniuloj"; Esperanto-Sendung von Radio Vatikan mit dem Ostersegen des Papstes auf Esperanto; lernolibro "Saluton": postparolo; Arno raportas pri la Printempa Semajno Internacia PSI en St. Andreasberg; ludo "samopiniuloj"; Esperanto-elsendo de Radio Vatikana kun la paska beno de la papo en Esperanto;
Dienstag/ mardo 16.05. 19.00 "Sumpfe" Lesen: "Gerda malaperis" 1-6; Spiel: "samopiniuloj"; Email: Max ist geboren; legi: "Gerda malaperis"1-6; ludo: "samopiniuloj"; retpoŝto: Max naski ĝis;
24.-28.5. ... Bad Münder, Berliner Heim BARO Berliner Waldtreffen

am 25.: 11 Uhr: botanische Wanderung mit Wolfgang und Ingrid

BARO Berlina Arbara Renkontiĝo

je la 25-a: 11-a horo: botanika migrado kun Wolfgang kaj Ingrid

2.-4.6. ... Braunschweig, Hotel Mövenpick 83-a GEK Deutscher Esperanto-Kongress 83-a GEK Germana Esperanto-Kongreso
5.6. 10.00 Detmold / Horn Wanderung mit der Esperanto-Gruppe Detmold und Bad Salzuflen auf dem Hermannsweg über die Velmerstot durchs Silberbachtal, an den Externsteinen vorbei bis Berlebeck, Besuch des Straßentheater-Festivals; migrado kun la Esperanto-grupo Detmold kaj Bad Salzuflen sur la vojo de Hermano super la Velmerstot-monto tra la Silberbach-valo, preter la Exter-ŝtonoj ĝis Berlebeck, vizito de la stratteatra festivalo;
Dienstag/ mardo 06.06. 19.00 "Sumpfe" Plaudern über das BARO; Heinz + Thomas: Bericht vom Deutschen Esperanto-Kongress; Lesen: "Gerda malaperis" 7-10;  babildado pri la BARO; Heinz + Thomas: raporto pri la Germana Esperanto-Kongreso; legi: "Gerda malaperis" 7-10;  
Sonntag/ dimanĉo 11.06. 19.00 Werkhaus, Hess.Oldendorf Konzert mit der Musikgruppe "Asorti" aus Litauen geplant - fällt leider aus ! koncerto kun la muzikgrupo "Asorti" el Litovio planita - bedaŭrinde ne povas okazi !
Dienstag/ mardo 20.06. 19.00 "Sumpfe" Fotos aus Bad Münder vom BARO; Lesen: "Gerda malaperis" 11-12; Gespräche über die Fußballweltmeisterschaft; Spiel: "dollmätsch"; fotoj pri Bad Münder; legado: "Gerda malaperis" 11-12; babilado pri la futbala mondĉampioneco; ludo: "dollmätsch";
Dienstag/ mardo 04.07. 19.00 "Sumpfe" Fotos aus Braunschweig und Detmold; Lesen: "Gerda malaperis" 13.-14;  ab ca. 20.30 Uhr gemeinsames Ansehen des Halbfinales der Fußballweltmeisterschaft Deutschland gegen Italien; fotoj pri Braunschweig kaj Detmold; legado: "Gerda malaperis" 13-14; ekde ĉ. la 20-a horo 30 komuna rigardo de la duonfinalo de la futbala mondĉampioneco Germanio kontraŭ Italio;
Dienstag/ mardo 18.07. 19.00 "Sumpfe" Sommer-Gartenfest bei Christiane somera ĝardena festo ĉe Christiane
Sommerpause/ somera paŭzo - -    
 27.08.-03.09. - Komárno, Slovakei Universitätssitzung der Internat. Akademie der Wissenschaften in San Marino universitata kunsido de la Akademio internacia de San Marino
03.09. 11.00 Hameln Besuch von Klaus und Gisela Schlüter aus Laatzen und ihren Gästen Pierre und Thérèse Quillaud aus Rouen in der Normandie: Altstadt und Rattenfängerfreilichtspiel ansehen, Essen im "Pfannekuchen"; vizito de Klaus kaj Gisela Schlüter el Laatzen kaj iliaj gastoj Pierre kaj Thérès Quillaud el Rouen en la Normandio: rigardi la malnovan urbocentron kaj la liberaeran ludon pri la ratkaptisto; manĝado en la "Pfannekuchen";
Dienstag/ mardo 05.09. 19.00 "Sumpfe" Wir sprechen über die Ferien und den Urlaub und planen das Programm des 2. Halbjahres; Film: "Gerda malaperis" 1 - 14 ansehen;  Ni parolas pri la ferioj kaj planas la programon de la 2-a duonjaro; rigardi filmon: "Gerda malaperis" 1 - 14; 
Donnerstag - Sonntag/ ĵaŭdo  - dimanĉo 7.-10.09. ... Berliner Heim, Bad Münder BARO Berliner Waldtreffen, Pilze sammeln mit Iris am Freitag BARO Berlina Arbara Renkontiĝo, kolekti fungojn kun Iris je vendredo
Dienstag/ mardo 19.09. 19.00 "Sumpfe" Gast aus Hannover: Robert Weemeyer, interessante Unterhaltung, ein schöner Abend; Vorbereitungen "3-a Rata Rendevuo";  gasto el Hanovro: Robert Weemeyer, interesa babilado, bela vespero; preparoj por la "3-a Rata Rendevuo"; 
Freitag - Dienstag/ vendredo - mardo 29.09. - 03.10. ... Herzberg/Harz TORPEDO 2, pädagogische Tage mit Sprachprüfungen www.Esperanto-Zentrum.de TORPEDO 2, pedagogiaj tagoj kun lingvoekzamenoj www.Esperanto-Zentrum.de
Sonntag/ dimanĉo 08.10. 10.00 - ~20.00 Bad Pyrmont 3-a Rata Rendevuo; Treffen im Café, Besuch von Stadtzentrum, Schloss und Kurpark, gemeinsames Mittagessen, Besichtigung der Dunsthöhle, Vortrag über den Esperanto-Weltkongress und Florenz; das detaillierte Programm: hier (pdf) 3-a Rata Rendevuo; renkonto en kafejo, vizito de la urba centro, de la kastelo kaj la kuracparko, komuna tagmanĝo, rigardo de la haladza kaverno, prelego pri la Universala Kongreso kaj Florenco; la detala programo: ĉi tie (pdf)
Dienstag/ mardo 10.10. 19.00 "Sumpfe" Arno berichtet von der Universitätssitzung in Komarno, Slovakei; Plaudern und Fotos über das 3-a Rata Rendevuo;  Arno raportas pri la universitata kunsido en Komarno, Slovakio; babilado kaj fotoj pri la 3-a Rata Rendevuo; 
Samstag/ sabato 28.10. 10.30 - 22.00 Bremen 100 Jahre Esperanto-Gruppe Bremen mit Konzert von "kajto" 100 jaroj de la Esperanto-grupo Bremen kun koncerto de "kajto"
Dienstag/ mardo 31.10. 19.00 "Sumpfe" Heinz berichtet vom TORPEDo 2 in Herzberg und die Sprachprüfungen und erzählt vom Jubiläum in Bremen, mit Fotos; Übung: Petro kaj Anjo vivas en Danio; Übungen zum Grundexamen bei "lernu"; Briefe, Karten, Emails von Lida aus Armenien, Pierre aus der Normandie, Conny aus Peking, Klaus, Regina, ... Heinz raportas pri la TORPEDo 2 en Herzberg kaj la pri la lingvaj ekzamenoj kaj rakontas pri la jubileo en Bremeno, kun fotoj; ekzerco: Petro kaj Anjo vivas en Danio; ekzercoj por la baza ekzameno ĉe "lernu"; leteroj, kartoj, retpo ŝtoj de Lida el Armenio, Pierre el la Normandio, Conny el Pekino, Klaus, Regina, ...
Dienstag/ mardo 07.11. 19.00 "Sumpfe" Lesen und Film ansehen: "Gerda malaperis" 15 -19; Übungen zum Grundexamen bei "lernu"; legi kaj rigardi filmon: "Gerda malaperis" 15 -19;  ekzercoj por la baza ekzameno ĉe "lernu"; 
Dienstag/ mardo 21.11. 19.00 "Sumpfe" Plaudern babilado
Dienstag/ mardo 05.12. 19.00 "Sumpfe" Planungen für das nächste Jahr; Film ansehen: "Gerda malaperis" 20-Ende; planoj por la venonta jaro; rigardi filmon: "Gerda malaperis" 20-fino;
Dienstag/ mardo 19.12. 19.00 "Sumpfe" Weihnachtsfeier mit Plaudern, Essen, Trinken, Keksen, Kerzen, Weihnachtsliedern, Musik vom 37. Jahreskonzert des Musikkorps der Stadt Hessisch Oldendorf, Geschichte von H.C. Andersen: "Der Schneemann" und Ausblicken auf das Jahr 2007; kristnaska festo kun babilado, manĝado, trinkado, keksoj, kandeloj, kristnaskaj kantoj, muziko de la 37-a jara koncerto de la muzikorkestro de la urbo Hessisch Oldendorf, rakonto de H.C. Andersen: "La ne ĝulo" kaj elrigardo sur la jaron 2007;
30.12. 
(27.12. - 03.01.)
... Wewelsburg bei/ĉe Paderborn 50. IS Internationale Woche für Jugendliche und junge Erwachsene, Jubiläumstag, Konzert von Dolchamar http://www.esperanto.de/is/ 50-a IS Internacia Seminario por junuloj kaj junaj plenkreskuloj, jubilea tago, koncerto de Dolchamar http://www.esperanto.de/is/http://www.esperanto.de/is/

Anzahl der Besucher - nombro de vizitantoj: Free counter and web stats

letzte Änderung / lasta ŝanĝo: 22.12.2013

 Ĉ ĉ Ĝ ĝ Ĥ ĥ Ĵ ĵ Ŝ ŝ Ŭ ŭ